R586N333050T0M
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
R586N333050T0M
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 600VAC(X1) 0.33 UF 20%
In Stock:
200
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.33 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.878" (22.30mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200, X1
Size / Dimension :
1.043" L x 0.512" W (26.50mm x 13.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
600V
Voltage Rating - DC :
1200V (1.2kV)