C4AQGLW5160P33K
Part Number:
C4AQGLW5160P33K
Description:
CAP FILM 16UF 10% 450VDC RADIAL
Capacitance :
16 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8.9 mOhms
Height - Seated (Max) :
0.756" (19.20mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Size / Dimension :
1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
450V