R75PW415050L3J
Part Number:
R75PW415050L3J
Description:
CAP FILM 1.5UF 5% 630VDC RADIAL
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
1.5 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10.6 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
0.594" (15.10mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
630V