R463W422040M1M
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
R463W422040M1M
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 2.2UF 20% 630VDC RAD
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
2.2 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.949" (24.10mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
X2
Size / Dimension :
1.634" L x 0.512" W (41.50mm x 13.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
310V
Voltage Rating - DC :
630V