ECW-FG60205JA
Part Number:
ECW-FG60205JA
Description:
CAP FILM 2UF 600VDC RADIAL
Capacitance :
2 µF
Height - Seated (Max) :
0.689" (17.50mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension :
1.240" L x 0.315" W (31.50mm x 8.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
600V