CB172D0335JBC
Part Number:
CB172D0335JBC
Description:
CAP FILM
Capacitance :
3.3 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Height - Seated (Max) :
0.217" (5.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5040 (127102 Metric)
Size / Dimension :
0.504" L x 0.402" W (12.80mm x 10.20mm)
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V