DME10S68K-F
Part Number:
DME10S68K-F
Description:
CAP FILM 0.068UF 10% 1KVDC RAD
Capacitance :
0.068 µF
Height - Seated (Max) :
0.768" (19.50mm)
Lead Spacing :
0.689" (17.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.827" L x 0.335" W (21.00mm x 8.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)