MMK15104K1000B14L4BULK
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
MMK15104K1000B14L4BULK
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.1 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.689" (17.50mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.709" L x 0.374" W (18.00mm x 9.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)