CB027E0223JBA
Part Number:
CB027E0223JBA
Description:
CAP FILM 0.022UF 5% 100VDC 1210
Capacitance :
0.022 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
Height - Seated (Max) :
0.071" (1.80mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension :
0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V