B25620B0148K703
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B25620B0148K703
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1400UF 10% 700VDC RAD
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
1400 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
5.512" (140.00mm)
Lead Spacing :
1.969" (50.00mm)
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 75°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
4.567" Dia (116.00mm)
Termination :
Threaded, Female
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
700V