FFVS6B1286K--
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
FFVS6B1286K--
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 128UF 10% 800VDC RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
128 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
2.559" (65.00mm)
Lead Spacing :
1.772" (45.00mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
3.327" Dia (84.50mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
800V