C44HLGR6600AASJ
Part Number:
C44HLGR6600AASJ
Description:
CAP FILM 600UF 5% 700VDC RADIAL
Applications :
Power Factor Correction (PFC); Commutation
Capacitance :
600 µF
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
9.606" (244.00mm)
Lead Spacing :
1.378" (35.00mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Size / Dimension :
3.346" Dia (85.00mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
330V
Voltage Rating - DC :
700V