C44PKGR6200RASJ
Part Number:
C44PKGR6200RASJ
Description:
CAP FILM 200UF 5% 1KVDC RADIAL
Capacitance :
200 µF
Height - Seated (Max) :
9.803" (249.00mm)
Lead Spacing :
1.378" (35.00mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.953" Dia (75.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
440V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)