C44PLGR6300RASJ
Part Number:
C44PLGR6300RASJ
Description:
CAP FILM 300UF 5% 700VDC RADIAL
Capacitance :
300 µF
Height - Seated (Max) :
9.803" (249.00mm)
Lead Spacing :
1.102" (28.00mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Size / Dimension :
2.559" Dia (65.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
330V
Voltage Rating - DC :
700V