C44PMGR5700RASJ
Part Number:
C44PMGR5700RASJ
Description:
CAP FILM 70UF 5% 1.1KVDC RADIAL
Capacitance :
70 µF
Height - Seated (Max) :
5.866" (149.00mm)
Lead Spacing :
1.378" (35.00mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Size / Dimension :
2.953" Dia (75.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
480V
Voltage Rating - DC :
1100V (1.1kV)