C44AFGP6150ZA0J
Part Number:
C44AFGP6150ZA0J
Description:
CAP FILM 150UF 5% 400VDC RADIAL
In Stock:
4
Applications :
General Purpose
Capacitance :
150 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
5.512" (140.00mm)
Lead Spacing :
0.878" (22.30mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
2.756" Dia (70.00mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
400V