B25631B1956K200
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B25631B1956K200
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 95UF 10% 1.2KV RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
95 µF
Dielectric Material :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.6 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
2.559" (65.00mm)
Lead Spacing :
1.772" (45.00mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
3.346" Dia (85.00mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1200V (1.2kV)