C44PPGR5220RASK
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
C44PPGR5220RASK
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 22UF 10% 1.28KVDC RAD
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
Power Factor Correction (PFC); Commutation; EMI, RFI Suppression
Capacitance :
22 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
4.685" (119.00mm)
Lead Spacing :
1.102" (28.00mm)
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.559" Dia (65.00mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
550V
Voltage Rating - DC :
1280V (1.28kV)