SCD305K122C3Z25-F
Part Number:
SCD305K122C3Z25-F
Description:
CAP FILM 3UF 10% 1.2KVDC SCREW
In Stock:
2
Capacitance :
3 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.500" (38.10mm)
Lead Spacing :
1.000" (25.40mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
2.476" L x 3.000" W (62.90mm x 76.20mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
1200V (1.2kV)