FFV36C0106K--
Part Number:
FFV36C0106K--
Description:
CAP FILM 10UF 10% 900VDC RADIAL
In Stock:
21
Capacitance :
10 µF
Height - Seated (Max) :
1.575" (40.00mm)
Lead Spacing :
0.984" (25.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.575" L x 1.417" W (40.00mm x 36.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
150V
Voltage Rating - DC :
900V