B32354S3356K010
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B32354S3356K010
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 35UF 10% 500VDC RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
35 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
2.165" (55.00mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.264" L x 1.969" W (57.50mm x 50.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
350V
Voltage Rating - DC :
500V