C4AF1EW5750F3BK
Part Number:
C4AF1EW5750F3BK
Description:
FILM CAP AC, 75 UF, 10%, 250 VAC
In Stock:
2
Applications :
Automotive
Capacitance :
75 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.1 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.980" (50.30mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
500V