C4AQJBW5550M3MJ
Part Number:
C4AQJBW5550M3MJ
Description:
CAP FILM 55UF 5% 700VDC RADIAL
Capacitance :
55 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.1 mOhms
Features :
Low ESL
Height - Seated (Max) :
1.783" (45.30mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
700V