EZP-E80106LTA
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
EZP-E80106LTA
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 10UF 10% 800VDC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
10 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15.8 mOhms
Features :
Low ESR
Height - Seated (Max) :
1.654" (42.00mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
800V