B32526T6825K000
Part Number:
B32526T6825K000
Description:
CAP FILM 8.2UF 10% 400VDC RADIAL
Capacitance :
8.2 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Height - Seated (Max) :
0.748" (19.00mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
200V
Voltage Rating - DC :
400V