FFB24I0755K--
Part Number:
FFB24I0755K--
Description:
CAP FILM 7.5UF 10% 400VDC RADIAL
Capacitance :
7.5 µF
Height - Seated (Max) :
1.012" (25.70mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.224" L x 0.575" W (31.10mm x 14.60mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
105V
Voltage Rating - DC :
400V