BFC238320684
Part Number:
BFC238320684
Description:
CAP FILM 0.68UF 5% 630VDC RADIAL
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.68 µF
Height - Seated (Max) :
0.984" (25.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
630V