BFC238330913
Part Number:
BFC238330913
Description:
CAP FILM 0.091UF 5% 1KVDC RADIAL
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.091 µF
Height - Seated (Max) :
0.709" (18.00mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
350V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)