BFC233911105
Part Number:
BFC233911105
Description:
CAP FILM 1UF 10% 630VDC RADIAL
In Stock:
15
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
0.827" (21.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200, X2
Size / Dimension :
1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
310V
Voltage Rating - DC :
630V