B32024A3564M000
Part Number:
B32024A3564M000
Description:
CAP FILM 0.56UF 20% 1.5KVDC RAD
Capacitance :
0.56 µF
Height - Seated (Max) :
1.260" (32.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension :
1.240" L x 0.630" W (31.50mm x 16.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
300V
Voltage Rating - DC :
1500V (1.5kV)