B32034A4474M000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B32034A4474M000
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.47UF 20% 1KVDC RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.47 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
85C/85% Humidity
Height - Seated (Max) :
1.260" (32.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200, Y2
Size / Dimension :
1.240" L x 0.630" W (31.50mm x 16.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
350V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)