ECQ-E2564JB
Part Number:
ECQ-E2564JB
Description:
CAP FILM 0.56UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance :
0.56 µF
Height - Seated (Max) :
0.508" (12.90mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.484" L x 0.264" W (12.30mm x 6.70mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
125V
Voltage Rating - DC :
250V