C44UUGT6950M54K
Part Number:
C44UUGT6950M54K
Description:
CAP FILM 950UF 10% 1.3KVDC RAD
In Stock:
1
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
950 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
10.945" (278.00mm)
Lead Spacing :
1.969" (50.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
4.567" Dia (116.00mm)
Termination :
Threaded, Female
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1300V (1.3kV)