FFVI6J2756KJE
Part Number:
FFVI6J2756KJE
Description:
CAP FILM 275UF 10% 500VDC RADIAL
Capacitance :
275 µF
Height - Seated (Max) :
2.559" (65.00mm)
Lead Spacing :
1.772" (45.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
3.327" Dia (84.50mm)
Termination :
Threaded, Female
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
500V