C44AJGR6100ZA0J
Part Number:
C44AJGR6100ZA0J
Description:
CAP FILM 100UF 5% 700VDC RADIAL
Applications :
General Purpose
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
7.362" (187.00mm)
Lead Spacing :
1.378" (35.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
3.346" Dia (85.00mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
400V
Voltage Rating - DC :
700V