C44UOGT6100A8TK
Part Number:
C44UOGT6100A8TK
Description:
CAP FILM 100UF 10% 900VDC RADIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.2 mOhms
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
2.402" (61.00mm)
Lead Spacing :
1.248" (31.70mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
3.346" Dia (85.00mm)
Termination :
Threaded, Female
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
900V