FPG86N0255J--
Part Number:
FPG86N0255J--
Description:
CAP FILM 2.5UF 5% 1KVDC AXIAL
Capacitance :
2.5 µF
Height - Seated (Max) :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
2.835" Dia (72.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
600V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)