C44UVGT6175M86K
Part Number:
C44UVGT6175M86K
Description:
CAP FILM 175UF 10% 1.8KVDC RAD
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
175 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.1 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
7.165" (182.00mm)
Lead Spacing :
1.260" (32.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
3.346" Dia (85.00mm)
Termination :
Threaded, Female
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1800V (1.8kV)