C44PUGR5150RASK
Part Number:
C44PUGR5150RASK
Description:
CAP FILM 15UF 10% 1.7KVDC RADIAL
In Stock:
4
Applications :
Power Factor Correction (PFC); Commutation; EMI, RFI Suppression
Capacitance :
15 µF
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
5.866" (149.00mm)
Lead Spacing :
1.378" (35.00mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Size / Dimension :
2.953" Dia (75.00mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
780V
Voltage Rating - DC :
1700V (1.7kV)