C44AMGP5200ZA0J
Part Number:
C44AMGP5200ZA0J
Description:
CAP FILM 20UF 5% 850VDC RADIAL
Applications :
General Purpose
Capacitance :
20 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
4.055" (103.00mm)
Lead Spacing :
0.878" (22.30mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
2.559" Dia (65.00mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
450V
Voltage Rating - DC :
850V