C44APFP4500ZB0J
Part Number:
C44APFP4500ZB0J
Description:
CAP FILM 5UF 5% 1.2KVDC RADIAL
Applications :
General Purpose
Capacitance :
5 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
4.055" (103.00mm)
Lead Spacing :
0.878" (22.30mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.969" Dia (50.00mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
1200V (1.2kV)