C4AF1EW5550A3AK
Part Number:
C4AF1EW5550A3AK
Description:
CAP FILM 55UF 10% 500VDC RADIAL
Capacitance :
55 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.4 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
2.217" (56.30mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
2.264" L x 1.772" W (57.50mm x 45.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
500V