C4BSMBX4200ZALJ
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
C4BSMBX4200ZALJ
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 2UF 5% 850VDC SCREW
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering; Snubber
Capacitance :
2 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.1 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.772" (45.00mm)
Lead Spacing :
1.004" (25.50mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Rectangular Box
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
550V
Voltage Rating - DC :
850V