B32656S0125K563
Part Number:
B32656S0125K563
Description:
CAP FILM 1.2UF 10% 1KVDC SCREW
In Stock:
104
Applications :
Snubber
Capacitance :
1.2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5 mOhms
Features :
Low ESL
Height - Seated (Max) :
1.555" (39.50mm)
Lead Spacing :
2.244" (57.00mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Rectangular Box
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
1.654" L x 0.787" W (42.00mm x 20.00mm)
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
480V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)