R523W522050P0K
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
R523W522050P0K
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 22UF 10% 630VDC RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
22 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.776" (45.10mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200, X2
Size / Dimension :
1.634" L x 1.181" W (41.50mm x 30.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
310V
Voltage Rating - DC :
630V