B32754C4305K000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B32754C4305K000
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 3UF 10% 800VDC RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
3 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.5 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.437" (36.50mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.240" L x 0.866" W (31.50mm x 22.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
400V
Voltage Rating - DC :
800V