942C20S33K-F
Part Number:
942C20S33K-F
Description:
CAP FILM 0.033UF 10% 2KVDC AXIAL
Capacitance :
0.033 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.768" Dia x 1.339" L (19.50mm x 34.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
2000V (2kV)