R75QW41504000J
Part Number:
R75QW41504000J
Description:
CAP FILM 1.5UF 5% 1KVDC RADIAL
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
1.5 µF
Height - Seated (Max) :
1.264" (32.10mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.634" L x 0.748" W (41.50mm x 19.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)