PHE426KF7220JR06L2
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
PHE426KF7220JR06L2
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 2.2UF 5% 400VDC RADIAL
In Stock:
8
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
2.2 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.965" (24.50mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.240" L x 0.571" W (31.50mm x 14.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
400V