C4AQLBU5100M1XK
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
C4AQLBU5100M1XK
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 10UF 10% 500VDC RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Capacitance :
10 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.8 mOhms
Features :
Low ESL
Height - Seated (Max) :
0.992" (25.20mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
1.240" L x 0.512" W (31.50mm x 13.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
500V